paweltarnowski.pl

Tuż przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Tuż przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy

06.09.2021, 15:35

Od raptem paru dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 punktów, więc część rejonów województwa podlaskiego i lubelskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na wniosek rządu. Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego tłumaczył nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. Zdaniem polskiego rządu migranci są przywożeni na granice przez służby białoruskiego reżimu. Jest pośród nich grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Co więcej rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską ćwiczyć będzie około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, gdy w sytuacji poważnych zagrożeń konstytucyjne środki nie są wystarczające. Tymczasem ustalenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego państwa. Stwierdził też, że Białoruś zarządzane w tej chwili przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, organizuje ogromną operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Na dodatek wskazał, że reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o naniesieniu stanu wyjątkowego tuż przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij