paweltarnowski.pl

Nadchodzą wybory prezydenckie w Ameryce

Nadchodzą wybory prezydenckie w Ameryce

15.09.2020, 10:43

W roku bieżącym Ameryka zagłosuje na nowego przedstawiciela państwa. Na chwilę obecną ten urząd spełnia Donald Trump i zdecydowanie ubiega się on o następną kadencję. inni kandydaci nie próżnują i 50 dni przed głosowaniem jest szansa zapoznać się z opinią publiczną. Jak dokładnie się prezentuje na tę chwilę sytuacja? Szanse którego kandydata mogą być najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, główny rywal Donalda Trumpa posiada o wiele lepsze wyniki.

Joe Biden, kandydat frakcji demokratycznej, prezentuje ponad siedmioprocentową przewagę nad aktualnym prezydentem USA. Mimo wszystko komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, aby aktualne sondy przewidywały nadchodzący wynik wyborów. W roku 2016 sytuacja była naprawdę podobna - Hillary Clinton w ostatnim głosowaniu również przodowała, lecz ta przewaga nie była aż tak spora. Było to tylko 2,3 procenta. Pomimo że była sekretarz stanu posiadała przewagę i uzyskała większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj, została pokonana w starciu z Trumpem.

Interesujące jest to, że w USA nie decyduje o ilość pojedynczych głosów nie stanowi o wyniku. Decydujący jest głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i jest uzależniona ona od populacji w danym stanie. Kilka stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda - konkuruje ze sobą w znacznej mierze.

We wszystkich wymienionych stanach nastroje wyglądają inaczej. Raz wygrywa obecny prezydent, innym razem Joe Biden. Sytuacja więc okazuje się nie być przewidywalna. Wszystko rzecz jasna zależeć będzie od przeważających nastrojów w wybranym stanie - gdzieniegdzie ludzie mają republikańskie poglądy, a gdzieniegdzie są to podejście ogólnie demokratyczne. Jednak chociażby w stanach przede wszystkim republikańskich w ostatnim czasie zaszły wielkie zmiany. Wiele jest zasługą nowych mieszkańców, którzy prezentują stosunkowo liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na tanie mieszkania. Podobne głosy mogą mieć spory wpływ na wybór kolejnego przedstawiciela państwa.

A jakim sposobem będą wyglądać wybory w okresie koronawirusa? Z powodu pandemii głosowanie potrwa trochę dłużej, albowiem zaczną się dokładnie we wrześniu. Zdecydowana ilość Amerykanów chce głosować korespondencyjnie.

Należy więc czekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest stuprocentowo pewne i sugerowanie się sondażami może się okazać nietrafione.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij